Beç Tavuğu Yetiştiriciliği ve Hastalıkları

Beç kuşlarının ticari üretimi bir Avrupa özelliğidir. Üretim, standart mest üretimi (karanlık veya yarı karanlık ahırlarda tutulan sürüler) ve etiket üretimi (6 haftalıktan itibaren dış mekan erişimi ile yetiştirilen sürüler) olarak ikiye ayrılır.

Afrika’nın yerlisi olan beç tavuğu, evcilleştirilmesine rağmen, av kuşlarına benzer, korkunç, sürü halinde yaşayan bir kuş olarak kalır. Bir tavuktan daha fazla alana ihtiyacı var. Bu nedenle, özellikle kuluçka döneminde sürü yoğunluğunun 40 kuş m²’yi aşmayacak şekilde sınırlandırılması gereklidir. Yetiştirme döneminin sonunda ortalama 16.3 kuş/m² beklenmektedir.

Beç kuşları, doğal kökenlerinden önemli ölçüde termal ihtiyaçlara, tüneme içgüdüsüne ve onları panik nöbetlerine yatkın hale getiren çekingen bir davranışa sahiptir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde ele alınmaları gerekir. Ortam sıcaklığı nispeten yüksek olmalıdır. Kuluçka dönemi hassastır, tavuklara göre daha küçük termonötral veya konfor bölgesi (31-33ºC). Ortalama 28°C sıcaklık 3 haftalık yaşa kadar korunur, altı haftalık yaşa kadar haftada yaklaşık bir derece düşerek üretimin sonuna kadar 25°C’de kalır. Ortam sıcaklığına gelince, bir sürünün başarılı bir şekilde başlatılması ve büyütülmesi için su kalitesinin uygun şekilde yönetilmesi esastır.

Tüm karkasın kalitesini korumak için gagalamayı (yem eksiklikleri veya rekabetle ilgili) ve çizikleri (korku sonrası panik nöbetleri ve kalabalıktan kaynaklanan) önlemek tavsiye edilir. Bu nedenle, kuşları kademeli olarak yetiştirme koşullarına Örneğin, ışık yoğunluğu beş haftalık yaşa kadar kademeli olarak 5 kademe düşürülmelidir. Uygun bir aydınlatma programı, sürünün büyüme hızının yönetilmesine de yardımcı olur. Beç tavuğu cinsel olgunluk çağına yakın katledilir. Tüneller (10 kuş için bir metre) 6 haftalıktan itibaren kurulabilir

TAVUKLARININ HASTALIKLARI

Purkonazol dışında spesifik ilaçlar yoktur Gallios com Se türleri için endike olan ilaçlar, et ve sakatatlar için uzun bir geri çekilme süresi kısıtlaması ile kullanılır

Gastrointestinal hastalıklar

üşüme,
enteritis-mortalite veya transmissible gastroenteritis sendromu. olarak tanımlanan bu hastalık 8-2 günlük yaşlarda ortaya çıkar. Genç beç tavukları prostat kedisi az soğutulur ve genellikle sarkık kanatlı gruplandırılmış ve ısı kaynağı olarak bulunur. Kireç ölü ve ıslak Gözlenen Lezyonlar arasında beyaz mukoza şişkin koka sıvısı, sarımsı içerik ve delesyon ve yetersiz beslenme belirtileri (nefritler, viskaal birikintiler, yumuşak kemikler, kas atrofisi) ile nezle ententi bulunur. 2011’den bu yana, “Pult en ritis mortalite sendromu” veya PEMS’yi anımsatan astrovirüs psensi içeren vakaların yüksek insidansı ile doğrulanmalıdır. Yalnızca bir biyogüvenlik programı bu enfeksiyonu önleyebilir

Kandidiyaz
(ekin mikoz vakası olarak da bilinir Candida albicans) Gine kuşları, özellikle antibiyotik tedavisini takiben kandidiyaza karşı hassastır. Palpasyon bir e krep ortaya çıkarır. Kuşlar en çok üç altı haftalıkken hassastır. Mahsulün beyazımsı bir kaplaması gözlenir. Mahsul ma duvarı kalınlaştı. Bu maya birikintisi esc gus ve proventrikulusu kaplayabilir Parconazole vücut ağırlığının 12 mg Kg (yaklaşık 60 ppm) iyileştirici seviyesinde beç tavuğunda kandidiyaza karşı etkili bir asma tedavisidir.

Coccidiosis
Beç tavuğu koksidiyozu Emeria unidae (mest patho ve E greniert (en sık görüleni üç ila sekiz hafta arasında gözlemlediğim), ancak kuşlar en çok 15 günlük yaştayken duyarlıdır. ceca’da bulunur Lezyonlar değildir (enterit, bağırsak tıkanıklığı, sıvı çekum içeriği).

Beç kuşlarını etkileyen tüm patolojik durumların yaklaşık %50’si, Trichemoniasis’in (Trichomonas gallim life, yüksek sindirim bozuklukları insidansı ile birlikte) ilk dört haftasında meydana gelir. Gine tavuğu, çoğunlukla sucepobla olan küçük bir türdür.