TÜY DİET

Süs tavuklarının bir örnek tüylenmesi, tüy parlaklığı, güçlü tüy köklerinin oluşumu, tüy döküm dönemlerinde sağlıklı tüylerin çıkmasını teşvik etmek amacıyla hazırlanan diyetetik yem katkısıdır kanatlılarda tırnak , gaga çatlağı, kırığı, yumuşaması, furbür, ökçe darlığı, çatal atrofisi, taban ve çatal çürümesi, taban ezilmesi ve aşınması, düztabanlık, tırnak operasyonları, kıl ve bir örnek tüy yapısı dökülmeleri ve deri problemlerine karşı kullanılan yem üstü ilavesidir. Tahılların protein, amino asit, vitamin ve mineral eksiklerini tamamlar.
Kantlılarda genetik kapasitelerine uygun şekilde büyüme hızı ve performans göstermelerini sağlar.

KULLANIMI:

10 hayvan için 1 kapak ölçü olacak şekilde, 500 gr mevcut yemlerine karıştırılarak hazırlanır. İçerisine yarım çay bardağı mısır özü yağı, 100 gr lor peyniri, 1 su bardağı ılık su ile karıştırılarak tüy döküm dönemlerinde haftada 3 kez, diğer dönemlerde haftada 1 kez kullanılır.

Tavuklarda tüy dönemi :

Genç civcivler zaman içinde büyüdükleri zaman, tüy dökümü olabilir. Bu tüy dökme doğal bir olay olmaktadır. Ve tehlikeli bir durum değildir. Ve genel olarak, yeni çıkan tüylerin eski tüyler ile farklı olmaktadır.

Tüm kanatlılarda yılda bir kere tüy dökümü ortaya çıkar. Ve bu olay kuşların doğal yaşamlarının bir parçası olmaktadır. Ve tüm kuşlar bir yaşlarına geldikten sonra yılda bir kere eski tüylerini döküp ve yenilerini çıkarırlar.

Bu olay genel olarak kış mevsiminde olur. Ama bazı kuşlarda ise farklı olabilir. Doğal tüy dönemi 1-2 ay sürmektedir. Ve tavuklar için ise bu dönemde uygun bir yem rasyonu hazırlamanız gerekmektedir. Bu dönemde tavukların yemlerinde bol miktarda kalsiyum ve protein bulunması önemli olmaktadır. Kalsiyum temini için deniz kabuğunu pudra haline getirerek, yemlerine katabilirsiniz.

Veya yumurta kabuğunu ise aynı şekilde yemlerine eklemeniz tavukların kalsiyum ihtiyacını temin edebilirsiniz. Unutmayın bu dönemde tavukların beslenmesi önemli olmaktadır. Ve besin değerleri açısından uygun yem verilmesi tavukların sağlığı açısından önemli olmaktadır.

Tüylerin yeniden çıkması için ne yapmalıyız ?

Bu yazımızda tüy dökülmesinin nedenlerini ve belirtilerini açıkladık. Etiyolojiden sonra tüylerin yeniden çıkma süresi aşağıdakiler yapılarak kısaltılabilir :

  • Tavuk ve horoz yetiştirme ortamını temiz ve hijyenik tutun.
  • x-force Tüy diyet fazlasıyla protein ve E vitanin deposudur
  • Tavukların diyetinin protein ve kalsiyum açısından yüksek olduğundan emin olun. Soya küspesi veya ayçiçeği küspesi iyi bir protein kaynağıdır. İstiridye tozu veya dikalsiyum fosfat ve kalsiyum karbonat da kümes hayvanları için kalsiyum kaynaklarıdır.
  • Tabii ki bu bileşenlerin tavuk vücudunun tüm besin ihtiyaçlarını dengeli bir şekilde alabilmesi için tavukların ihtiyaçlarına göre ve standart rasyonlara göre kullanılması gerekir.
  • Tavuk tüylerinin hızlı büyümesi için yapabileceğiniz başka bir şey de onlara bolca yer bırakmaktır. Çünkü yer darlığı çatışma ve strese neden olacak ve tavuk tekrar tam düşüşe maruz kalacaktır.
  • Tavuklarınız için son nokta olarak toprakla oynama olasılığını göz önünde bulundurun. Oyun alanı aslında tavuklar için bir tür banyodur ve tavuklar vücutlarını toprakta yuvarlayarak tüylerini temizlerler.